Monstera Deliciosa. Najpopularniejsza roślina doniczkowa ostatnich lat. Hit Instagrama, biur i domowych salonów. Jej dziurawe liście stały się modnym elementem wystroju wnętrz. To pochodzące z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej pnącze w swoim naturalnym środowisku dorasta do gigantycznych wręcz rozmiarów, wijąc się majestatycznie wokół pni wielkich drzew. W warunkach domowych zaskakująco dobrze sobie radzi, jest odporna na szkodniki i nie jest rośliną trudną w uprawie. Jakie warunki powinniśmy jej jednak zapewnić, by długo cieszyła nasze oczy i zdrowo rosła?
Stanowisko
Monstera wymaga dużo miejsca. Naprawdę bardzo dużo miejsca. W sprzyjających warunkach potrafi w krótkim czasie opanować mieszkanie, warto więc pomyśleć o właściwym stanowisku już w momencie zakupu, dodatkowo pamiętając, że jest to roślina trująca i trzeba ją zabezpieczyć przed dostępem dzieci i zwierząt. Miejsce dla monstery powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Najlepiej będzie rosła w odległości ok. 2 metrów od okna lub za firanką filtrującą wpadające do pokoju promienie słońca. W warunkach mniejszego oświetlenia jej liście wolniej rozwijać będą swoje charakterystyczne dziury. Ponieważ nie jest to roślina wrażliwa na zmianę warunków, możemy obracać ja co kilka tygodni tak, by światło docierało równomiernie do wszystkich liści. Zimą pamiętajmy o odsunięciu jej od grzejników. Optymalna temperatura do wzrostu to 18-24°C, nigdy natomiast nie powinna spaść poniżej 10°C.
Podlewanie i zraszanie
Ze względu na tropikalne pochodzenie roślina ta lubi wysoką wilgotność powietrza, jednak poradzi sobie też w przeciętnych domowych warunkach i nie będzie wymagała zakupu dodatkowego nawilżacza. Wystarczy postawić ją na podstawce, czy tacy z kamyczkami i wodą, która parując, zwiększy poziom wilgoci w bezpośrednim otoczeniu rośliny. Podlewamy obficie po całkowitym przeschnięciu podłoża, zimą nawadnianie możemy ograniczyć. Unikajmy przelania, monstera prędzej zniesie chwilową suszę niż nadmiar wody w doniczce. Woda powinna być miękka i odstana. W okresie wzrostu monsterę zasilamy regularnie mineralnymi nawozami do roślin zielonych lub roślin o ozdobnych liściach albo organicznym biohumusem. Nie przesadzajmy z jej zraszaniem. Kropelki wody mogą się dostać do młodych, rozwijających się dopiero liści i powodować ich gnicie. Zwróćmy uwagę na zjawisko gutacji- szczególnie młode monstery często pozbywają się nadmiaru wody poprzez liście, na których brzegach zauważyć możemy liczne kropelki. Taka „płacząca” monstera to zjawisko naturalne i powszechne, jednak oznacza, że należy ograniczyć częstotliwość podlewania.
Warunki glebowe i przesadzanie
Monsterę sadzimy w luźnym podłożu i koniecznie w doniczce z odpływem. Na dno wsypać możemy warstwę keramzytu, który pełnić będzie rolę drenażu. Jeśli zdecydujemy się użyć zwykłej, uniwersalnej mieszanki do roślin doniczkowych, warto dosypać do niej perlitu lub wermikulitu, by ziemię nieco rozluźnić, zapewnić lepszy przepływ wody i dotlenienie dla korzeni. Ciężkie, nieprzepuszczalne podłoże będzie się przyczyniało do zastojów wody, gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Przesadzamy w zależności od tempa wzrostu. Pamiętajmy, że większość roślin doniczkowych preferuje raczej za małe, niż za duże donice. Raz do roku sprawdzamy więc stan bryły korzeniowej- jeśli korzenie ledwo mieszczą się w doniczce, to czas by zmienić ją na inną, najlepiej większą o jeden, góra dwa rozmiary. Wraz ze wzrostem rośliny warto zaopatrzyć ją także w bambusowy palik lub inną podporę, żeby ładnie pięła się w górę.
Cięcie i rozmnażanie
Monstera dziurawa nie wymaga przycinania, jednak jej szybkie tempo wzrostu może sprawić, że zechcemy jej wielkość nieco zredukować. W tym celu najlepiej obcinać tzw. sadzonki wierzchołkowe z minimum dwoma liśćmi i przynajmniej jednym korzeniem powietrznym. Cięcie wykonujemy pod węzłem, z którego wyrastał liść, a następnie sadzonkę wkładamy do wody, w której szybko się ukorzeni. Kiedy młode korzenie osiągną długość minimum 5 cm, naszą nową roślinkę zakopujemy w świeżo przygotowanym podłożu. Nie musimy się obawiać, że tym samym ograniczymy wzrost roślinie matecznej, gdyż pod miejscem cięcia wypuści ona kolejny liść i nadal będzie nam pięknie rosła.
Powiązane artykuły
-
7 najczęstszych problemów przy uprawie storczyków – czego unikać?
Storczyki to jedne z najbardziej popularnych kwiatów w polskich domach. Jednak mimo swojej popularności, mogą sprawiać trudności w domowej uprawie, gdyż potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Jakie zatem problemy napotykają miłośnicy storczyków? Oto lista najczęstszych.
-
10 kwiatów ogrodowych, których utrzymanie kosztuje grosze
Jeśli nie mamy zbyt dużego budżetu na nasz przydomowy ogródek, ale chcemy, aby było w nim kolorowo i rośliny kwitły na przemian, wybierzmy te łatwe w utrzymaniu.
-
Kwiaty do ogrodu na cały rok – jakie wybrać?
Zapewne większość z nas pragnie mieć piękny ogród, w którym przez niemal cały rok będą kwitły kwiaty. Naturalnie w porze zimowej jest to trudne, ale istnieją gatunki, które cieszą oczy właścicieli od wczesnych miesięcy wiosennych do później jesieni. Ogród to często prawdziwa duma posiadaczy domków. Przyjemnie jest patrzeć na rosnące kwiaty, ich barwę, a także czuć ich zapach. Jakie rośliny powinniśmy umieścić w ogrodzie, by kwitły jak najdłużej - najlepiej przez prawie cały rok? Istnieje kilka niezawodnych gatunków - oto kilka ciekawych przykładów.
-
Jakie kwiaty warto posadzić w ogrodzie, aby był piękny?
Marzysz o pięknym ogrodzie, niczym z bajki? Pamiętaj, że bardzo ważny jest dobór roślin dostosowany do warunków panujących w ogrodzie, takich jak: nasłonecznienie, gleba, ukształtowanie powierzchni. Oferta krzewów i drzew do ogrodu jest naprawdę szeroka, więc dowiedz się, które rzeczywiście warto posadzić, aby były piękną ozdobą Twojego ogrodu!
Kamila
Jakie kwiaty warto posadzić w ogrodzie, aby był piękny? 2017-05-08 07:09:58 2017-04-21 14:41:04