Storczyki to jedne z najbardziej popularnych kwiatów w polskich domach. Jednak mimo swojej popularności, mogą sprawiać trudności w domowej uprawie, gdyż potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Jakie zatem problemy napotykają miłośnicy storczyków? Oto lista najczęstszych.
Zbyt duże nasłonecznienie
Choć storczyki w naturze występują głównie w strefie tropikalnej, wcale nie lubią zbyt dużego nasłonecznienia. Rosną raczej w umiarkowanie widnych miejscach, gdzie łapią tylko nieliczne promienie słoneczne. Z tego względu idealnym miejscem na postawienie ich w domu są okna wychodzące na wschód, czyli te, w które słońce prawie w ogóle nie świeci bezpośrednio. Początkujący miłośnicy kwiatów stawiają je często od południowej lub zachodniej strony, co może doprowadzić do ciemnienia liści i obumierania rośliny. Jeżeli nie masz okien od wschodniej strony mieszkania – nie martw się. Wystarczy zapewnić storczykom trochę cienia w postaci rolet, żaluzji czy cienkich firan, a nie stanie się im żadna krzywda.
Nieodpowiednia temperatura
Z tego samego powodu, z którego omawiane rośliny nie lubią zbyt dużego słońca, są też bardzo wrażliwe na temperaturę w swoim otoczeniu. Wystawienie ich na balkon w upalny dzień może być katastrofalne w skutkach, nawet pomimo tego, że nie są bezpośrednio narażone na promienie słoneczne. Z drugiej strony temperatura niższa niż pokojowa jest dla nich równie zabójcza. Idealne warunki dla storczyków to ok. 20⁰ – 25⁰C w dzień i 16⁰ – 18⁰C w nocy. Warto zatem dbać o optymalną lokalizację roślin o każdej porze roku – latem zapewniać im cień, a zimą trzymać z dala od przeciągów. Uwaga też na zbyt gwałtowne działania! Szybkie przeniesienie rośliny z bardzo zimnego do bardzo ciepłego miejsca może wywołać w niej szok i spowodować zgubienie pąków i kwiatów.
Zbyt obfite podlewanie
Często podlewanie roślin w domu polega na wlaniu sporej ilości wody do doniczki. Nic bardziej błędnego – a szczególnie w przypadku storczyków. Choć wilgotność jest w ich przypadku bardzo ważna, dbać należy o nią w odpowiedni sposób. Zbyt długie stanie w wodzie sprawia, że korzenie tych roślin szybko gniją. Dlatego storczyki należy podlewać dopiero, gdy podłoże w doniczce jest już suche. Warto też zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza – np. poprzez wlanie wody do dużej podstawki i postawienia na niej donicy z kwiatem. Świetnie spisują się także nawilżacze powietrza. Dobrym sposobem na zadbanie o zdrowie rośliny jest także zraszanie jej liści. W tym wypadku należy zwrócić uwagę, aby nie przesadzić – woda zbierająca się w kącikach liści może doprowadzić do rozwoju grzybów.
Twarda woda
To kolejny z błędów, które popełniane są w prawie każdym domu. Podlewanie roślin wodą z kranu może dla niektórych być zgubne – szczególnie dla storczyków. Jeśli masz dostęp do wody miękkiej (choć ta zawiera w sobie często dużo chloru, co też nie jest dobre dla roślin), możesz z powodzeniem podlewać nią swoje storczyki. Gorzej, gdy z kranu leci woda twarda. Zawarty w niej wapń działa szkodliwie na pH podłoża, co to w efekcie wpływa negatywnie na zdrowie storczyków. Najlepszym wyborem do podlewania tych kwiatów jest woda destylowana lub deszczówka.
Niewłaściwe doniczki
Teoretycznie wybór dobrej doniczki wydaje się oczywisty – ważne, żeby korzenie miały w niej wystarczająco dużo miejsca i w zasadzie na tym polega cała filozofia. Nie w przypadku storczyków. Oczywiście – tutaj odpowiednia wielkość też ma znaczenie i też bywa zaniedbywana. Innym istotnym problemem jest przezroczystość – a w zasadzie jej brak. Nieprzezroczysta doniczka znacznie utrudnia obserwację stanu rośliny, bo wiele symptomów objawia się na korzeniach storczyków. Przezroczysta doniczka pozwala szybko rozpoznać problem i na niego zareagować. Wspiera także proces fotosyntezy, który u storczyków zachodzi także w korzeniach.
Nieostrożne przesadzanie
Oczywiście – przesadzanie roślin zawsze wiąże się z dobrymi zamiarami. Niestety chęć zapewnienia kwiatom lepszych warunków do wzrostu nierzadko powoduje, że te umierają lub zaczynają chorować. Przede wszystkim przesadzanie roślin to nie tylko wyciągnięcie ich z jednej doniczki i włożenie do drugiej. To proces, do którego należy podejść z głową. Dobrą praktyką jest namaczanie korzeni przez godzinę przed wyciągnięciem ich ze starej donicy – dzięki temu stają się bardziej elastyczne i odporne na uszkodzenia. Należy też wiedzieć, jakiego podłoża użyć do sadzenia storczyków. Te nie rosną w zwykłej ziemi ogrodowej i zasypanie nią doniczki oznacza niechybne obumarcie rośliny. Zamiast tego należy skorzystać z bardziej przewiewnego podłoża, będącego miksem kory sosnowej, węgla drzewnego i mchu torfowca. Tego ostatniego nie należy mylić z torfem – korzystanie z gotowych mieszanek, które go zawierają jest tak samo zabójcze, jak zwykła ziemia ogrodowa.
Nieodpowiednie nawożenie
Zasilanie nawozami to temat, który bywa zaniedbywany przez właścicieli domowych roślin ozdobnych. A tymczasem jest on bardzo ważny, bo te kwiaty mają ograniczoną ilości gleby w doniczce więc szybko wyczerpują się niezbędne im składniki odżywcze. Dlatego rezygnacja ze stosowania preparatów lub nieodpowiedni ich dobór to najczęstsze błędy z tym związane. Tymczasem storczyki jako rośliny o długim okresie kwitnienia i szybkim wzroście, wymagają pod tym względem specjalistycznej opieki. Dzięki temu nie tylko będą rosły znacznie lepiej, ale także poprawi się ich wybarwienie, co doskonale wpłynie na walory estetyczne kwiatów. Serię specjalistycznych nawozów do storczyków wypuściła marka Florovit. Dostępne są w płynnej wersji doglebowej, sprayu do stosowania na liściach oraz w pałeczkach, które stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na regularne nawożenie swoich roślin.
Oczywiście to nie wszystko, co może negatywnie wpłynąć na tak wrażliwe rośliny, jakimi są storczyki. Często padają one ofiarami np. substancji lotnych, które zawarte są w wielu produktach, których używamy w domach. Ustrzeżenie się powyższych siedmiu błędów daje jednak dużą szansę na to, że swoimi pięknymi storczykami będziesz cieszyć się przez lata. Pamiętaj, aby zwracać na nie uwagę!
Powiązane artykuły
-
10 kwiatów ogrodowych, których utrzymanie kosztuje grosze
Jeśli nie mamy zbyt dużego budżetu na nasz przydomowy ogródek, ale chcemy, aby było w nim kolorowo i rośliny kwitły na przemian, wybierzmy te łatwe w utrzymaniu.
-
Kwiaty do ogrodu na cały rok – jakie wybrać?
Zapewne większość z nas pragnie mieć piękny ogród, w którym przez niemal cały rok będą kwitły kwiaty. Naturalnie w porze zimowej jest to trudne, ale istnieją gatunki, które cieszą oczy właścicieli od wczesnych miesięcy wiosennych do później jesieni. Ogród to często prawdziwa duma posiadaczy domków. Przyjemnie jest patrzeć na rosnące kwiaty, ich barwę, a także czuć ich zapach. Jakie rośliny powinniśmy umieścić w ogrodzie, by kwitły jak najdłużej - najlepiej przez prawie cały rok? Istnieje kilka niezawodnych gatunków - oto kilka ciekawych przykładów.
-
Jakie kwiaty warto posadzić w ogrodzie, aby był piękny?
Marzysz o pięknym ogrodzie, niczym z bajki? Pamiętaj, że bardzo ważny jest dobór roślin dostosowany do warunków panujących w ogrodzie, takich jak: nasłonecznienie, gleba, ukształtowanie powierzchni. Oferta krzewów i drzew do ogrodu jest naprawdę szeroka, więc dowiedz się, które rzeczywiście warto posadzić, aby były piękną ozdobą Twojego ogrodu!
-
Jakie kwiaty będą najlepsze do ogrodu marzeń?
Początkujący ogrodnicy boją się ryzykować. Wydaje im się, że piękną przestrzeń potrafią zagospodarować wyłącznie profesjonaliści. Oczywiście na początku trzeba poczytać trochę o warunkach atmosferycznych, pielęgnacji oraz przekalkulować, ile zamierzamy poświęcić czasu na troskę o ogród.
Kamila
Jakie kwiaty będą najlepsze do ogrodu marzeń? 2017-05-10 07:08:23 2017-04-25 08:16:29