Nawozy stosuje się w celu utrzymania lub zwiększenia glebie ilości składników pokarmowych niezbędnych roślinom oraz do poprawienia własności chemicznych, fizykochemicznych i fizycznych uprawianej ziemi. Stosowane nawozy polepszają odczyn i strukturę gleby, zwiększają jej pojemność wodną, wpływają na występowanie pożytecznej mikroflory, zwiększają odporność roślin na warunki atmosferyczne, podnoszą ilość chlorofilu w roślinach, zapobiegają chorobom roślin i wspomagają prawidłowy rozkład resztek pozostałych po zbiorach. Nawożenie znacząco zapobiega obniżaniu się żyzności i erozji gleby związanej z wypłukiwaniem składników w głąb gleby. Wybierając sposób nawożenia ogrodu, należy uwzględnić wymagania pokarmowe roślin. Potrzeby nawozowe powinny określać ilość składników pokarmowych, czyli rodzaj i ilość nawozu niezbędną dla prawidłowego wzrostu roślin w konkretnych warunkach glebowych i klimatycznych. Dobierając nawóz, należy postarać się o zachowanie równowagi poszczególnych składników w glebie. Nawożenie roślin ozdobnych i użytecznych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych przez cały okres wegetacyjny upraw.
Jaki nawóz ogrodniczy wybrać?
Rośliny uprawiane w ogrodach potrzebują wielu składników pokarmowych, których w glebie jest zbyt mało, żeby zapewnić im prawidłowy rozwój, kwitnienie i owocowanie. Dobry nawóz powinien dostarczyć niezbędne makroelementy jak: azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarka oraz mikroelementy jak: żelazo, cynk, miedź, bor, chlor i molibden. Najważniejsze są 3 podstawowe składniki pokarmowe: azot, fosfor i potas. W ogrodnictwie najczęściej stosujemy nawozy mineralne i mineralno-organiczne nawozy wieloskładnikowe o różnym okresie oddziaływania. Wybierając nawóz, najczęściej kierujemy się stosunkiem efektywności i jakości do ceny oraz dostępnością produktu. Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór nawozu jest rodzaj opakowania i sposób aplikacji ułatwiający stosowanie i składowanie. W trosce o środowisko naturalne wybierajmy nawozy ekologiczne, czyli takie, których skład, opakowanie i proces produkcyjny nie powoduje uciążliwych dla środowiska zanieczyszczeń. Sprawdzajmy, czy wytwórcy posiadają stosowne certyfikaty krajowe i unijne potwierdzające ekologiczne reżimy technologiczne. Polska należy do grupy średnich producentów nawozów mineralnych, warto więc wybrać producenta krajowego.
Jaki producent nawozów?
Polski rynek nawozów jest mocno powiązany z rynkiem światowym, więc ceny są podobne, a jakość polskich produktów jest potwierdzona. Wybierając producenta spełniającego wszystkie stawiane nawozom wymogi, z pewnością warto bliżej zapoznać się z ofertą jednego z najstarszych na polskim rynku producenta GRUPA INCO S.A: https://www.inco.pl/dzialalnosci/nawozy-ogrodnicze. Produkty wytwarzane są na nowoczesnych liniach technologicznych z zachowaniem wszystkich reżimów ekologicznych dotyczących ochrony środowiska.
Nawozy produkowane pod marką Florovit, gwarantujące wysoką skuteczność działania, są najczęściej używanymi nawozami ogrodniczymi w Polsce. Firma produkuje nawozy dla profesjonalistów i dla hobbystów w wygodnych do aplikacji opakowaniach. Produkty wytwarzane przez GRUPA INCO S.A. perfekcyjnie łączą 75 lat tradycji firmy ze stosowaniem nowoczesnych technologii. Wysoka jakość nawozów jest potwierdzona stosownymi certyfikatami i prestiżowymi nagrodami oraz wyróżnieniami dla produktów firmy.
Powiązane artykuły
-
7 najczęstszych problemów przy uprawie storczyków – czego unikać?
Storczyki to jedne z najbardziej popularnych kwiatów w polskich domach. Jednak mimo swojej popularności, mogą sprawiać trudności w domowej uprawie, gdyż potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Jakie zatem problemy napotykają miłośnicy storczyków? Oto lista najczęstszych.
-
10 kwiatów ogrodowych, których utrzymanie kosztuje grosze
Jeśli nie mamy zbyt dużego budżetu na nasz przydomowy ogródek, ale chcemy, aby było w nim kolorowo i rośliny kwitły na przemian, wybierzmy te łatwe w utrzymaniu.
-
Kwiaty do ogrodu na cały rok – jakie wybrać?
Zapewne większość z nas pragnie mieć piękny ogród, w którym przez niemal cały rok będą kwitły kwiaty. Naturalnie w porze zimowej jest to trudne, ale istnieją gatunki, które cieszą oczy właścicieli od wczesnych miesięcy wiosennych do później jesieni. Ogród to często prawdziwa duma posiadaczy domków. Przyjemnie jest patrzeć na rosnące kwiaty, ich barwę, a także czuć ich zapach. Jakie rośliny powinniśmy umieścić w ogrodzie, by kwitły jak najdłużej - najlepiej przez prawie cały rok? Istnieje kilka niezawodnych gatunków - oto kilka ciekawych przykładów.
-
Jakie kwiaty warto posadzić w ogrodzie, aby był piękny?
Marzysz o pięknym ogrodzie, niczym z bajki? Pamiętaj, że bardzo ważny jest dobór roślin dostosowany do warunków panujących w ogrodzie, takich jak: nasłonecznienie, gleba, ukształtowanie powierzchni. Oferta krzewów i drzew do ogrodu jest naprawdę szeroka, więc dowiedz się, które rzeczywiście warto posadzić, aby były piękną ozdobą Twojego ogrodu!
Kamila
Jakie kwiaty warto posadzić w ogrodzie, aby był piękny? 2017-05-08 07:09:58 2017-04-21 14:41:04