Nawozy stosuje się w celu utrzymania lub zwiększenia glebie ilości składników pokarmowych niezbędnych roślinom oraz do poprawienia własności chemicznych, fizykochemicznych i fizycznych uprawianej ziemi. Stosowane nawozy polepszają odczyn i strukturę gleby, zwiększają jej pojemność wodną, wpływają na występowanie pożytecznej mikroflory, zwiększają odporność roślin na warunki atmosferyczne, podnoszą ilość chlorofilu w roślinach, zapobiegają chorobom roślin i wspomagają prawidłowy rozkład resztek pozostałych po zbiorach. Nawożenie znacząco zapobiega obniżaniu się żyzności i erozji gleby związanej z wypłukiwaniem składników w głąb gleby. Wybierając sposób nawożenia ogrodu, należy uwzględnić wymagania pokarmowe roślin. Potrzeby nawozowe powinny określać ilość składników pokarmowych, czyli rodzaj i ilość nawozu niezbędną dla prawidłowego wzrostu roślin w konkretnych warunkach glebowych i klimatycznych. Dobierając nawóz, należy postarać się o zachowanie równowagi poszczególnych składników w glebie. Nawożenie roślin ozdobnych i użytecznych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych przez cały okres wegetacyjny upraw.

Jaki nawóz ogrodniczy wybrać?
Rośliny uprawiane w ogrodach potrzebują wielu składników pokarmowych, których w glebie jest zbyt mało, żeby zapewnić im prawidłowy rozwój, kwitnienie i owocowanie. Dobry nawóz powinien dostarczyć niezbędne makroelementy jak: azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarka oraz mikroelementy jak: żelazo, cynk, miedź, bor, chlor i molibden. Najważniejsze są 3 podstawowe składniki pokarmowe: azot, fosfor i potas. W ogrodnictwie najczęściej stosujemy nawozy mineralne i mineralno-organiczne nawozy wieloskładnikowe o różnym okresie oddziaływania. Wybierając nawóz, najczęściej kierujemy się stosunkiem efektywności i jakości do ceny oraz dostępnością produktu. Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór nawozu jest rodzaj opakowania i sposób aplikacji ułatwiający stosowanie i składowanie. W trosce o środowisko naturalne wybierajmy nawozy ekologiczne, czyli takie, których skład, opakowanie i proces produkcyjny nie powoduje uciążliwych dla środowiska zanieczyszczeń. Sprawdzajmy, czy wytwórcy posiadają stosowne certyfikaty krajowe i unijne potwierdzające ekologiczne reżimy technologiczne. Polska należy do grupy średnich producentów nawozów mineralnych, warto więc wybrać producenta krajowego.
Jaki producent nawozów?
Polski rynek nawozów jest mocno powiązany z rynkiem światowym, więc ceny są podobne, a jakość polskich produktów jest potwierdzona. Wybierając producenta spełniającego wszystkie stawiane nawozom wymogi, z pewnością warto bliżej zapoznać się z ofertą jednego z najstarszych na polskim rynku producenta GRUPA INCO S.A: https://www.inco.pl/dzialalnosci/nawozy-ogrodnicze. Produkty wytwarzane są na nowoczesnych liniach technologicznych z zachowaniem wszystkich reżimów ekologicznych dotyczących ochrony środowiska.
Nawozy produkowane pod marką Florovit, gwarantujące wysoką skuteczność działania, są najczęściej używanymi nawozami ogrodniczymi w Polsce. Firma produkuje nawozy dla profesjonalistów i dla hobbystów w wygodnych do aplikacji opakowaniach. Produkty wytwarzane przez GRUPA INCO S.A. perfekcyjnie łączą 75 lat tradycji firmy ze stosowaniem nowoczesnych technologii. Wysoka jakość nawozów jest potwierdzona stosownymi certyfikatami i prestiżowymi nagrodami oraz wyróżnieniami dla produktów firmy.
Kamila
Czym kierować się przy wyborze nawozu ogrodniczego? Jakiego producenta nawozów do roślin wybrać? 2022-11-16 11:58:32 2022-01-31 19:23:03