Pompa to serce każdego systemu nawadniania. Jaki jej rodzaj będzie w danym przypadku najlepszy? Na które cechy szczególnie warto zwrócić uwagę?
Wydajność i niezawodność systemu nawadniania w największej mierze zależy od tego, jaką pompą jest on zasilany. Przy jej kupnie należy wziąć pod uwagę nie tylko specyfikę instalacji i zapotrzebowanie na wodę, ale też rodzaj ujęcia i jego charakterystykę. Wyboru urządzenia nie ułatwia również dostępność różnych typów, z których każdy przeznaczony jest do pracy w innych warunkach. By pomóc inwestorom w uniknięciu ewentualnych problemów, przygotowaliśmy poradnik opisujący najważniejsze zagadnienia z tego zakresu.
Powierzchniowa, zanurzeniowa czy głębinowa? Jaki rodzaj pompy wybrać?
Wybór konkretnego typu pompy powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, z jakiego ujęcia będziemy pozyskiwać wodę do nawodnienia uprawy. W ofercie producentów i dystrybutorów znajdziemy trzy podstawowe rodzaje pomp nawodnieniowych do ogrodu:
Pompy powierzchniowe (samozasysające)
Najpopularniejszy typ pomp ogrodowych. Mocną pozycję na rynku zawdzięczają przede wszystkim szerokiej dostępności, wygodzie użytkowania i przystępnym cenom. Jak sama nazwa (samozasysające) wskazuje, w chwili uruchomienia urządzenia nie musi ona być zalana wodą. To pozwala na ich zastosowanie w różnych zbiornikach (na przykład pobierając wodę przemiennie ze studni i ze stawu). Niestety takie rozwiązania nie są pozbawione wad. Najpoważniejszą wśród nich jest z całą pewnością mała wysokość podnoszenia, rzadko przekraczająca 8 metrów. To sprawia, że ich eksploatacja w przypadku głębokich studni jest niemożliwa.
Pompy zanurzeniowe
Jeśli chodzi o wysokość podnoszenia, dużo lepiej wypadają pompy zanurzeniowe i zatapialne do wody brudnej i czystej – pozwalają na pompowanie wody z głębokości do 20 metrów. Nadają się one również do czerpania wody z ujęć powierzchniowych (np. ze stawu) oraz na- i podgruntowych zbiorników na deszczówkę. Składają się z pompy i silnika umieszczonych w jednej, wodoodpornej i niekorodującej obudowie, pozwalających na ich użytkowanie bez wyciągania z wody.
Pompy głębinowe
Przeznaczone do pobierania wody z najgłębszych studni. Najczęściej stosowane w studniach wierconych. Ich wymiary muszą być dostosowane do średnicy rur osłonowych. Na https://ogrody24.pl dostępne są pompy głębinowe w rozmiarach 2, 2.5, 3, 3.5, 4, 5 i 6 cali, co odpowiada kolejno 5, 6.6, 7.4, 9 i 9.4 centymetrów.
Jak wybrać pompę do nawadniania? Najważniejsze parametry i cechy
Poza wyborem typu pompy, przed jej kupnem warto też zwrócić uwagę na najważniejsze parametry. Na jakość jej pracy wpływają przede wszystkim:
-
wydajność: rozumiana jako stosunek ilości wody, którą urządzenie może przepompować w danym czasie (zwykle w 1 minutę). Wydajność pompy musi wzrastać wraz z powierzchnią uprawy;
-
przeznaczenie: poszczególne modele przystosowane są do pracy z różnymi systemami nawadniającymi. Innego urządzenia będzie wymagało nawodnienie przydomowego ogródka, innego zaś dużego sadu;
-
wysokość podnoszenia: powinna być uzależniona od różnica między wysokością tafli wody w studni czy zbiorniku, a wysokością uprawy. Wynika przede wszystkim z ciśnienia, które dana pompa może wygenerować;
-
moc silnika: wpływa na niezawodność i wydajność pracy pompy. Podawana w watach (W) lub koniach mechanicznych (KM);
-
wymiary i waga: te cechy mają znaczenie, jeśli planujemy korzystać z pompy w różnych ujęciach – zwłaszcza decydując się na pompę samozasysającą;
-
jakość urządzenia: sporo na jej temat mówi to, jaka firma wyprodukowała dane urządzenie. Marki godne zaufania to między innymi Belardi, Grundfos, Hydro Vaccum, IBO, Omnigena, Sumoto oraz Wimest.
Powiązane artykuły
-
4 gatunki kwiatów, których nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie
Kto posiada własny ogród, pragnie zwykle jak najlepiej go zaaranżować, ażeby później móc nie tylko samemu się nim cieszyć, lecz również chwalić jego pięknem przed innymi. W tym celu sadzimy przeróżne krzewy, pielęgnujemy drzewka i siejemy kwiaty, by w jakiś sposób ubogacić przestrzeń. Niektóre z nich szczególnie ładnie prezentują się w ogrodach i na pewno dodadzą im uroku. W jakie warto szczególnie zainwestować i dlaczego?
-
5 kwiatów do ogrodu, które kwitną całe lato
Jeśli marzy Wam się ogród kwitnący przez całe lato - od połowy czerwca, aż do końca września, zapoznajcie się z pięciom roślinami, które zapewnią Wam piękny widok za oknem przez ten czas.
-
5 kwiatów do ogrodu, które odstraszają komary
Letnie czy wiosenne wieczory miło jest spędzać we własnym ogrodzie – w towarzystwie przyjaciół i rodziny, we dwoje, bądź relaksując się spokojnie w samotności. Niekiedy możemy to robić bez żadnych zakłóceń, jednak o wiele częściej zdarza się, że insekty skutecznie utrudniają nam życie i odpoczynek. Istnieje jednak sposób, by się przed nimi bronić i to zupełnie naturalnie – są takie kwiaty, które potrafią odstraszać owady! Warto je więc mieć w swoim ogrodzie! O jakich roślinach mowa?
-
5 najlepszych roślin do Twojego ogrodu
Większość osób decydując się na hodowlę roślin w swoim ogrodzie chce, aby były one ładne, kolorowe, ale też, by nie trzeba było poświęcać im zbyt dużej ilości czasu. Otóż istnieje kilka gatunków, które poradzą sobie w niemal każdych warunkach, zbytnio nas nie zaabsorbują, a przy tym będą pięknie wyglądały.
Kamila
5 najlepszych roślin do Twojego ogrodu 2017-04-26 07:38:31 2017-04-21 13:29:05