Wielobarwne, kwieciste rabaty to jedna z najpiękniejszych i najbardziej efektownych dekoracji ogrodu, działki, a nawet niewielkiej posesji. Aby rabaty prezentowały się okazale, należy wybrać właściwe gatunki roślin. Czym kierować się planując obsadzenie przydomowych ogrodów? Jak wybrać odpowiednie kwiaty rabatowe? Podpowiadamy!
O czym pamiętać projektując rabatę ogrodową?
Planując rabatę nie można zapomnieć o kluczowych kwestiach, takich jak:
- wymagania rośliny – wybór konkretnych gatunków powinien być uwarunkowany ich preferencjami odnośnie do stanowiska, podłoża oraz zasad pielęgnacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zestawienie gatunków, które mają tożsame lub bardzo zbliżone oczekiwania, dzięki czemu sama uprawa będzie łatwiejsza i mniej pracochłonna, natomiast rośliny będą lepiej się rozwijały
- w bliskim sąsiedztwie powinny znajdować się gatunki o podobnej sile wzrostu. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której bardzo ekspansywne i silnie rozrastające się rośliny zagłuszą te delikatniejsze
- gatunki o zróżnicowanym pokroju i wysokości należy sadzić w układzie piętrowym, dzięki czemu wysokie rośliny nie zasłonią niższych i karłowych
- jeśli zależy Ci na tym, by ogród prezentował się okazale i kwitł przez większą część roku, warto tak zaplanować nasadzenia, by na rabatach znalazły się gatunki, których kwitnienie przypada w różnych miesiącach. Świetnie sprawdzą się również gatunki zimozielone i ozdobne z liści, które pięknie prezentują się nawet zimą.
Jakie kwiaty rabatowe wybrać do ogrodu?
Ogromny wybór gatunków znajdujących się w sklepach ogrodniczych z pewnością nie ułatwia decyzji. Aby nieco uporządkować i sklasyfikować dostępne opcje, podzieliliśmy je na kilka grup, które pomogą lepiej zaplanować aranżację.
Rośliny rabatowe można podzielić na:
- gatunki sezonowe – najczęściej jednoroczne o różnych porach kwitnienia. Wymagają nieco więcej uwagi, jednak odwdzięczają się wielobarwnymi, efektownymi kwiatami i bardzo dużą różnorodnością gatunkową. Wśród nich znajdziesz gatunki kwitnące wczesną wiosną, np. narcyzy, kwitnące jesienią, np. astry, wrzosy, chryzantemy oraz takie, które kwitną przez większą część roku, jak na przykład begonie.
- gatunki wieloletnie (byliny) – zaplanowanie rabaty z gatunków wieloletnich uwzględnić fakt, że rośliny te pozostaną w danym miejscu przez kilka lat. Kluczowe są więc terminy kwitnienia oraz idealnie dobrane stanowisko. Przeważająca większość bylin to gatunki łatwe w uprawie, a wśród nich bardzo dużą popularnością cieszą się głównie floksy wiechowate, goździki, irysy, lawenda wąskolistna oraz liliowce
- gatunki jednobarwne – rośliny o zbliżonej lub identycznej kolorystyce, dzięki czemu możesz stworzyć jednobarwne rabaty
- rabaty wielogatunkowe – zaprojektowanie rabaty wielogatunkowej może wydawać się skomplikowane, głównie ze względu na odmienne wymagania poszczególnych roślin. Zwłaszcza dla początkujących miłośników kwiecistych ogrodów. Zanim zdecydujesz się na zakup wybranej rośliny, dokładnie zapoznaj się z jej preferencjami, które będą wskazówką podczas planowania.
Bardzo duży wybór roślin rabatowych znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sprzedawcy
Powiązane artykuły
-
7 najczęstszych problemów przy uprawie storczyków – czego unikać?
Storczyki to jedne z najbardziej popularnych kwiatów w polskich domach. Jednak mimo swojej popularności, mogą sprawiać trudności w domowej uprawie, gdyż potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Jakie zatem problemy napotykają miłośnicy storczyków? Oto lista najczęstszych.
-
10 kwiatów ogrodowych, których utrzymanie kosztuje grosze
Jeśli nie mamy zbyt dużego budżetu na nasz przydomowy ogródek, ale chcemy, aby było w nim kolorowo i rośliny kwitły na przemian, wybierzmy te łatwe w utrzymaniu.
-
Kwiaty do ogrodu na cały rok – jakie wybrać?
Zapewne większość z nas pragnie mieć piękny ogród, w którym przez niemal cały rok będą kwitły kwiaty. Naturalnie w porze zimowej jest to trudne, ale istnieją gatunki, które cieszą oczy właścicieli od wczesnych miesięcy wiosennych do później jesieni. Ogród to często prawdziwa duma posiadaczy domków. Przyjemnie jest patrzeć na rosnące kwiaty, ich barwę, a także czuć ich zapach. Jakie rośliny powinniśmy umieścić w ogrodzie, by kwitły jak najdłużej - najlepiej przez prawie cały rok? Istnieje kilka niezawodnych gatunków - oto kilka ciekawych przykładów.
-
Jakie kwiaty warto posadzić w ogrodzie, aby był piękny?
Marzysz o pięknym ogrodzie, niczym z bajki? Pamiętaj, że bardzo ważny jest dobór roślin dostosowany do warunków panujących w ogrodzie, takich jak: nasłonecznienie, gleba, ukształtowanie powierzchni. Oferta krzewów i drzew do ogrodu jest naprawdę szeroka, więc dowiedz się, które rzeczywiście warto posadzić, aby były piękną ozdobą Twojego ogrodu!
Kamila
Jakie kwiaty warto posadzić w ogrodzie, aby był piękny? 2017-05-08 07:09:58 2017-04-21 14:41:04