Wybór balii ogrodowej to proste zadanie pod warunkiem, że mamy jasno sprecyzowane plany odnośnie jej przyszłego użytkowania. Przed decyzją musimy przemyśleć sposób ogrzewania balii, preferowane wyposażenie oraz zwrócić szczególną uwagę na drewno z jakiego zbudowana jest beczka.
Ogrzewanie balii ogrodowej – drewno, gaz czy prąd?
To na jakie ogrzewanie balii ogrodowej się zdecydujemy powinno być zależne od kilku czynników. Balia z piecem opalanym drewnem to najbardziej klimatyczna opcja. Niestety obsługa tego typu pieca jest dość absorbująca. Przed każdą kąpielą należy przygotować drewno, a w trakcie relaksu trzeba pamiętać o dokładaniu surowca do pieca. Ogrzewanie wody taką metodą jest stosunkowo szybkie, z każdą godziną ogrzewania zyskujemy kolejne 10°C. Zatem jest to dobra opcja na szybkie nagrzanie wody, gdy z balii korzystamy sporadycznie.
Ogrzewanie gazowe podobnie jak ogrzewanie balii piecem na drewno jest rozwiązaniem które świetnie sprawdza się na weekendy. Główną zaletą ogrzewania gazowego jest komfortowe i bardzo szybkie ogrzewanie wody, która z każdą godziną zostaje podgrzana o 15°C. Wybór takiego ogrzewania wiąże się również z koniecznością zaopatrzenia w butlę z gazem, która wystarcza na 2 weekendy. Przy codziennym użytkowaniu piec gazowy może okazać się nieco uciążliwy i mało ekonomiczny. W takiej sytuacji warto wybrać ostatnią opcję.
Ogrzewanie elektryczne to najpraktyczniejsze rozwiązanie dla balii kąpielowej, z której korzysta się często, nawet codziennie. Balia ogrzewana prądem jest non stop w gotowości. Takie rozwiązanie jest najlepsze dla osób, które cenią swój czas i komfort, a także dla wczasowiczów wypoczywających w obiektach hotelowych. Grzejnik elektryczny ogrzewa wodę stosunkowo wolno (2°C na godzinę), dlatego pierwsze nagrzewanie wody trwa około 12 godzin. Następnie temperatura wody jest podtrzymywana przez cały czas. Wodę wystarczy wymienić dopiero po 2 miesiącach. To dzięki zastosowaniu filtra i chemii uzdatniającej woda jest czysta i świeża przez wiele tygodni.
Balia kąpielowa z wkładem czy bez?
Kolejną istotną kwestią przy wyborze balii ogrodowej jest jej wnętrze. Wiele osób decyduje się na balię z wkładem z polietylenu lub akrylu. Oba wkłady świetnie się sprawdzają, są przyjazne dla skóry i ułatwiają pielęgnację czy ewentualne czyszczenie balii. Wkład z polietylenu charakteryzuje się matowym wykończeniem, nie jest śliski, jest polecany m.in dla osób korzystających z kąpieli wraz z dziećmi. Wkład z akrylu jest droższy, odbija światło, połyskuje i nadaje balii elegancki wygląd. Istnieje oczywiście 3 propozycja czyli balia kąpielowa bez wkładu. Takie urządzenie jest wykonane niemalże w 100% z naturalnych surowców, jest wyjątkowo przyjazne dla środowiska oraz zachwyca naturalnym wyglądem.
Jakie akcesoria warto zainstalować w drewnianej balii?
Część balii kąpielowych dostępnych w ScandiSpa jest wyposażona w drewniane schodki z podestem, pokrywę izolacyną, systemy bąbelkowe – aeromasaż i hydromasaż, odczyszczający filtr wody oraz izolację arktyczną dzięki której z balii ogrodowej można korzystać podczas mroźnej zimy. W przypadku modeli które nie zawierają powyższego wyposażenia, można je bez problemu dodatkowo zamówić. W każdej chwili można zamontować filtr wody lub zamówić filtr mobilny (nie wymaga wiercenia), który można dowolnie przenosić i zawieszać na poręczy balii tylko wtedy gdy jest taka potrzeba. Filtracja i użycie chemii uzdatniającej jest konieczne gdy chcemy z balii korzystać przez kilka dni bez wymiany wody. Popularnym wyposażeniem dodatkowym są lampy LED, zamontowane pod powierzchnią wody, szczególnie wieczorem i nocą dają zachwycający efekt. Przydatne okazują się również drewniane półki na napoje, które można zamontować na zewnętrznej ściance balii.
Dlaczego wybrać balię z drewna termicznego?
Drewno termiczne to wyjątkowy surowiec uzyskany z fińskiej sosny po wielogodzinnej obróbce cieplnej. Thermowood jest najlepszym drewnem, wykorzystuje się je często do wykończenia domów, budowy drewnianych konstrukcji takich jak tarasy, a także budowy drewnianych saun i balii ogrodowych. Drewno termiczne jest wyjątkowo wytrzymałe, żywotność balii z niego powstałych szacuje się na nawet 30 lat! Kolejną zaletą tego niezwykłego surowca jest znacznie wyższa niż w przypadku zwykłego drewna wytrzymałość na wszelkie warunki atmosferyczne. Balia z termicznego drewna świetnie sprawdza się zarówno przy ujemnych temperaturach do -30°C jak i w upałach. Thermowood doskonale izoluje ciepło dzięki czemu temperatura wody w balii przez długi czas jest utrzymywana na stałym poziomie, nawet gdy ogrzewanie jest tymczasowo wyłączone.
Powiązane artykuły
-
Cięcie róż jesienią – kiedy i jak przeprowadzać?
Końcówka lata to ostatni moment, w którym możemy cieszyć się zapachem i urodą kwiatów królowej rabat – róży. Kolejny raz jej barwny kwiatostan ozdobi polskie ogrody dopiero wiosną przyszłego roku. Aby jednak drzewko różane rozkwitło bujnie i odpowiednio wcześnie, już dziś należy właściwie o nie zadbać. Dowiedz się, kiedy i jak przeprowadzić cięcie róż.
-
6 kwiatów do małego ogrodu, które musisz mieć
Niewielki ogród jak najbardziej może prezentować się iście bajkowo. Wystarczy tylko wiedzieć, jakie rośliny w nim zastosować. Skorzystaj z naszych porad!
-
5 kwiatów do ogrodu, które kwitną całe lato
Jeśli marzy Wam się ogród kwitnący przez całe lato - od połowy czerwca, aż do końca września, zapoznajcie się z pięciom roślinami, które zapewnią Wam piękny widok za oknem przez ten czas.
-
Jakie kwiaty do ogrodu całorocznego?
Częstym błędem popełnianym przez osoby zakładające po raz pierwszy ogród kwiatowy, jest wybór roślin kwitnących tylko w jednym okresie, na przykład na wiosnę. Przez pozostałą część roku ogród pozostaje zielony, bez żadnych roślin kwitnących. Jakie kwiaty zatem wybierać, aby ogród był całoroczny?
Kamila
Jakie kwiaty do ogrodu całorocznego? 2017-04-26 07:39:35 2017-04-25 08:21:01