Czyszczenie rozmaitych powierzchni okaże się dużo łatwiejsze, jeżeli będziemy mogli skorzystać z wydajnego, uniwersalnego urządzenia, jakim jest myjka ciśnieniowa. Żeby jednak spełniała ona swoją rolę i wytrzymała próbę czasu, należy odpowiednio się z nią obchodzić.
Działanie myjki nie jest skomplikowane. Należy podpiąć ją do ujęcia wody (poprzez dołączony wąż), a następnie uruchomić. Pompa myjki wytworzy odpowiednie ciśnienie, które często można regulować, a następnie pobierze wodę i skieruje ją do pistoletu natryskowego (jest on połączony z pompą odpowiednim przewodem wysokociśnieniowym). Na koniec woda wydostaje się z pistoletu w określonym strumieniu (wymienić można niskociśnieniowy, rotacyjny, płaski oraz wąski).
Do każdej myjki dołączone zostają odpowiednie końcówki, które przydadzą się do realizacji konkretnych zadań. W sklepach dostępne są chociażby szczotki, lance natryskowe oraz końcówki obrotowe. Warto podkreślić, że wiele myjek posiada również wbudowany zbiornik na środek czyszczący, niektóre modele pozwalają także na pobieranie wody ze stawów czy jezior.
Myjka ciśnieniowa – zasady użytkowania
Skoro wiemy już, w jaki sposób funkcjonuje myjka, warto wymienić kilka istotnych zasad, przestrzeganie których pozwoli nam utrzymać sprawność urządzenia przez dłuższy czas.
- Po dłuższym czasie nieużywania myjki, warto ją najpierw uruchomić bez podłączania do źródła wody. Urządzenie pozostawiamy tak przez około minutę – pozwoli to na „rozgrzanie się” najważniejszych mechanizmów roboczych.
- Regularnie sprawdzajmy stan filtra wody! Zwłaszcza gdy korzystamy ze zbiorników naturalnych, na przykład niewielkich stawków. Jeżeli filtr będzie zabrudzony, należy dokładnie go oczyścić i dopiero po tej czynności uruchomić myjkę.
- Błędem jest również niekorzystanie z filtra. Doprowadzi to bowiem do przedostania się drobinek piasku, żwiru lub innych zanieczyszczeń, które mogą doprowadzić do uszkodzenia najważniejszych elementów myjki.
- Po skończonym myciu, należy obniżyć ciśnienie generowanej przez myjkę do minimum. Pozostawianie maksymalnych ustawień sprawi, że urządzenie szybciej się zużyje.
- Dobór środków czyszczących ma znaczenie. Nie powinniśmy wlewać do zbiornika wszystkich detergentów – zawsze warto sprawdzić, czy nadają się one do wykorzystania w myjkach.
- Nie możemy zapomnieć również o istotnych zasadach związanych z prawidłowym przechowywaniem myjki przez okres zimowy. Najważniejsze jest to, aby opróżnić napełniony wąż i inne elementy, przez które przechodzi woda. Zbiornik na środek czyszczący również powinien być pusty – warto go również wypłukać i osuszyć. W ten sposób nie dopuścimy do zamarznięcia wody w myjce.
- Gdzie warto przechowywać omawiane urządzenie? Najlepiej w suchym, zadaszonym pomieszczeniu. Może być to garaż, składzik lub szafa w domu.
- Częstym błędem popełnianym przez użytkowników myjki jest stosowanie zbyt krótkiego węża. Woda doprowadzana do pistoletu musi przebyć odpowiednio długą drogę, tak aby generowane ciśnienie miało czas się rozłożyć. Wszystko to sprawia, że zaleca się wykorzystanie węża o długości minimum 7 metrów.
Zakup omawianego urządzenia musi zostać poprzedzony odpowiednią analizą jego parametrów. W przeciwnym razie możemy zakupić myjkę, która nie będzie spełniała naszych oczekiwań. Na co w szczególności warto zwrócić uwagę?
- Strumień wody – wymienia się kilka rodzajów. Myjka może generować strumień wąski, który okaże się przydatny podczas czyszczenia miejsc trudno dostępnych, niskociśnieniowy do powierzchni płaskich, rotacyjny przeznaczony do nawierzchni porowatych oraz płaski sprawdzający się przede wszystkim na dużych powierzchniach.
- Wydajność pompy. Czyli ile wody jest ona w stanie dostarczyć w ciągu godziny.
- Temperatura wody. Na rynki dostępne są modele, które pozwalają na podgrzanie wody.
- Mechanizmy regulacyjne. Związane przede wszystkim z możliwością dostosowania strumienia wody i jej ciśnienia.
- Wyposażenie dodatkowe. Wymienić należy tu przede wszystkim szczotki i pianownice.
Powiązane artykuły
-
4 gatunki kwiatów, których nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie
Kto posiada własny ogród, pragnie zwykle jak najlepiej go zaaranżować, ażeby później móc nie tylko samemu się nim cieszyć, lecz również chwalić jego pięknem przed innymi. W tym celu sadzimy przeróżne krzewy, pielęgnujemy drzewka i siejemy kwiaty, by w jakiś sposób ubogacić przestrzeń. Niektóre z nich szczególnie ładnie prezentują się w ogrodach i na pewno dodadzą im uroku. W jakie warto szczególnie zainwestować i dlaczego?
-
5 kwiatów do ogrodu, które kwitną całe lato
Jeśli marzy Wam się ogród kwitnący przez całe lato - od połowy czerwca, aż do końca września, zapoznajcie się z pięciom roślinami, które zapewnią Wam piękny widok za oknem przez ten czas.
-
5 kwiatów do ogrodu, które odstraszają komary
Letnie czy wiosenne wieczory miło jest spędzać we własnym ogrodzie – w towarzystwie przyjaciół i rodziny, we dwoje, bądź relaksując się spokojnie w samotności. Niekiedy możemy to robić bez żadnych zakłóceń, jednak o wiele częściej zdarza się, że insekty skutecznie utrudniają nam życie i odpoczynek. Istnieje jednak sposób, by się przed nimi bronić i to zupełnie naturalnie – są takie kwiaty, które potrafią odstraszać owady! Warto je więc mieć w swoim ogrodzie! O jakich roślinach mowa?
-
5 najlepszych roślin do Twojego ogrodu
Większość osób decydując się na hodowlę roślin w swoim ogrodzie chce, aby były one ładne, kolorowe, ale też, by nie trzeba było poświęcać im zbyt dużej ilości czasu. Otóż istnieje kilka gatunków, które poradzą sobie w niemal każdych warunkach, zbytnio nas nie zaabsorbują, a przy tym będą pięknie wyglądały.
Kamila
5 najlepszych roślin do Twojego ogrodu 2017-04-26 07:38:31 2017-04-21 13:29:05