Końcówka lata to ostatni moment, w którym możemy cieszyć się zapachem i urodą kwiatów królowej rabat – róży. Kolejny raz jej barwny kwiatostan ozdobi polskie ogrody dopiero wiosną przyszłego roku. Aby jednak drzewko różane rozkwitło bujnie i odpowiednio wcześnie, już dziś należy właściwie o nie zadbać. Dowiedz się, kiedy i jak przeprowadzić cięcie róż.
Róża to jeden z najpopularniejszych gatunków roślin zdobiących polskie ogrody i balkony. Dostępna jest w wielu odmianach, które różnią się wymaganiami glebowymi, kolorem kwiatów i potrzebami w zakresie pielęgnacji i przycinania. Które róże przycinać jesienią, a które wiosną? Przeczytaj porady ekspertów marki Ziemovit.
Cięcie róż pnących powtarzających kwitnienie – usuń tylko pędy chore
Aby przygotować na nowy sezon róże pnące powtarzające kwitnienie, w końcówce lata należy przyciąć pędy chore, które mogą doprowadzić do obumierania rośliny. Możesz również zdecydować się na skrócenie najdłuższych gałęzi, którym nie dasz rady zapewnić skutecznego okrycia na okres zimowy.
Pamiętaj, że w tym okresie pełne cięcie róży powtarzającej kwitnienie nie jest wskazane. Rany po takim zabiegu nie zdążyłyby się zagoić przed zimą – to zaś mogłoby osłabić roślinę i narazić ją na atak drobnoustrojów chorobotwórczych. Aby drzewko rosło zdrowo, zdecydowanie lepiej będzie wykonać wiosenne cięcie róży. Szczegółowe informacje na temat przycinania, nawożenia i pielęgnacji róż wiosną znajdziesz w poradniku na stronie www.ziemovit.pl.
Cięcie róż pnących niepowtarzających kwitnienia – przygotuj się na nowy sezon
W przypadku odmian pnących niepowtarzających kwitnienia nie musisz obawiać się późnego cięcia róż. Będzie ono bardziej korzystne niż w okresie wiosennym, w którym zabieg ten znacznie ograniczyłby rozkwit kwiatów.
Jeśli Twoja róża ogrodowa jest młoda, cięcie po okresie kwitnienia może obejmować same pędy chore i słabe. Gdy w Twoim ogrodzie rośnie starsza roślina, możesz zdecydować się na cięcie odmładzające. Dzięki niemu na wiosnę róża wykształci młode pędy, które będą obficie kwitły. Pamiętaj jednak, by cięcie róży wykonać nie później niż kilka tygodni przed pierwszymi przymrozkami – czyli do połowy września.
Róża parkowa – jesienne przycinanie pędów
Końcówka lata to odpowiedni czas na cięcie róż parkowych, kwitnących raz do roku. Oprócz przycinania przekwitłych i zaschniętych kwiatostanów, którego dokonuje się na bieżąco przez cały okres letni, konieczne jest prześwietlenie korony drzewka po kwitnieniu.
Aby cięcie róż parkowych było wykonane prawidłowo, zadbaj o to, by usunąć pędy chore i uszkodzone, a w dalszej kolejności – najstarsze, krzyżujące się i wątłe. Taka pielęgnacja zapewni róży parkowej atrakcyjny pokrój i obfite kwitnienie w kolejnym sezonie.
Cięcie róż – przygotuj ostry sekator
Jeśli Twoja róża ogrodowa kwalifikuje się do jesiennego przycinania pędów, upewnij się, że masz wystarczająco ostry i wytrzymały sekator. Bardzo ważne jest, by pęd został skrócony ukośnie i gładko – dzięki temu woda będzie mogła swobodnie wypływać na zewnątrz gałęzi.
Dodatkowo zabezpieczysz przed atakiem bakterii i grzybów chorobotwórczych miejsce cięcia róży, smarując je ogrodniczą maścią ochronną. Pędy chore i słabe należy wycinać u samej nasady, pozostałe – w 1/3 lub 1/2 długości.
Potrzebujesz więcej profesjonalnych porad dotyczących pielęgnacji roślin ogrodowych w okresie jesiennym? Zajrzyj do poradnika Ziemovit.pl.
Powiązane artykuły
-
6 kwiatów do małego ogrodu, które musisz mieć
Niewielki ogród jak najbardziej może prezentować się iście bajkowo. Wystarczy tylko wiedzieć, jakie rośliny w nim zastosować. Skorzystaj z naszych porad!
-
Jakie kwiaty kwitnące całe lato wybrać do małego ogrodu?
Mały ogród rządzi się swoimi prawami, wie o tym każdy jego posiadacz. Nie możemy bowiem zdecydować się w nim na rośliny ogromnych rozmiarów, bo przytłoczyłyby całość, najmniejsze kwiaty zaś mogą wprowadzić wrażenie chaosu. Jakie kwiaty zatem wybrać, by pięknie kwitły przez całe lato?
-
Bankiet w ogrodzie
Pięknym, zadbanym ogrodem należy się chwalić! Praca włożona w skalnik, rabaty i trawnik nie mogą się zmarnować, trzeba się nią cieszyć z rodziną i przyjaciółmi. W okresie wakacyjnym warto spędzić nieco czasu na zewnątrz, a kiedy pogoda zacznie się psuć można zainwestować w namiot ogrodowy. Składany namiot czy pawilon to tez doskonała alternatywa dla drogiej i wymagającej w utrzymaniu altany. Na co zwrócić uwagę kupując namiot i jak utrzymać go w dobrym stanie by służył nam wiele lat?
-
Jak wybrać balię do ogrodu?
Wybór balii ogrodowej to proste zadanie pod warunkiem, że mamy jasno sprecyzowane plany odnośnie jej przyszłego użytkowania. Przed decyzją musimy przemyśleć sposób ogrzewania balii, preferowane wyposażenie oraz zwrócić szczególną uwagę na drewno z jakiego zbudowana jest beczka.
Kamila
Jak wybrać balię do ogrodu? 2021-04-29 15:33:48 2021-04-29 13:29:44