Pięknym, zadbanym ogrodem należy się chwalić! Praca włożona w skalnik, rabaty i trawnik nie mogą się zmarnować, trzeba się nią cieszyć z rodziną i przyjaciółmi. W okresie wakacyjnym warto spędzić nieco czasu na zewnątrz, a kiedy pogoda zacznie się psuć można zainwestować w namiot ogrodowy. Składany namiot czy pawilon to tez doskonała alternatywa dla drogiej i wymagającej w utrzymaniu altany. Na co zwrócić uwagę kupując namiot i jak utrzymać go w dobrym stanie by służył nam wiele lat?
Spędzaj czas na świeżym powietrzu
W okresie od wiosny aż po samą późną jesień nie ma nic lepszego niż spędzenie dnia w ogrodzie. Szczególnie, jeśli włożyliśmy w jego wykonanie dużo serca i czasu. Możemy zaprosić znajomych lub usiąść i poczytać książkę. Jednym z minusów przebywania na dworze jest to, że w lecie praży słońce, a na jesieni może już siąpić deszcz, psując miłą atmosferę. Altana ogrodowa ma niewątpliwie wiele plusów. Często jest całoroczna i w każdym momencie można się w niej chronić lub urządzić schowek na przybory, ale dużym minusem jest to, że ten fragment ogrodu zostanie zdeptany i zniszczony w okolicy altany. Nie ma szans na zregenerowanie się, a do tego altaną również trzeba się zając. Śnieg czy deszcz mogą zniszczyć strukturę drewna, dlatego wymaga ona konserwacji.
Mniejszym wydatkiem jak również mniejszym problemem jest kupienie namiotu lub całego pawilonu ogrodowego. W zależności jaką przestrzeń mamy do dyspozycji i jakim budżetem możemy się posłużyć można wybierać spośród wielu modeli, z samym daszkiem lub ze ściankami, w formie prostokąta czy może kwadratowy wystarczy? Trzeba również zastanowić się jak duże przyjęcia czy grille w gronie znajomych pragniemy urządzać. Możliwości jest tu wiele.
Namiot czy pawilon ogrodowy?
Pawilon czy też namiot to zazwyczaj lekka konstrukcja, którą możemy rozłożyć w dowolnym momencie i wybranym miejscu. Można je również przenosić w zależności od upodobań czy potrzeb. Są też zdecydowanie tańsze od stałej altany. Wybór jest ogromny. Wybieramy spośród różnych kształtów (okrągłe, kwadratowe czy podłużne) oraz kolorów (popularne są białe, ale nic nie stoi na przeszkodzie by kupić zieloną). Konstrukcja powinna pasować do całości ogrodu tak, by dobrze się w niego wkomponowała.
Najprostsza forma pawilonu ma jedynie kilka podpórek i daszek. Nie zapewnia ochrony przed deszczem czy wiatrem, ale świetnie sprawdza się w słoneczne dni. Namioty zaś najczęściej posiadają ścianki, które w dowolnym momencie można przypinać i odpinać, pozostawiając tylko daszek lub dwie z czterech stron. Namioty i pawilony najczęściej wykonane są z materiałów odpornych na promieniowanie słoneczne oraz deszcz. Przepuszczalność wody zależy jednak głownie od gramatury materiału. Mogą mieć stelaż wykonany z drewna lub metalowy. Minusem tu jest mała stabilność konstrukcji w porównaniu z altaną. Dlatego warto postawić pawilon w miejscu, które nie jest bezpośrednio narażone na podmuchy wiatru. Najczęściej wymagają też dodatkowego obciążenia. Zdarzyć się może, że obudzimy się rano by odkryć, że namiot się przewrócił.
Garść inspiracji
Namiot czy pawilon nie wszystkim kojarzy się dobrze. Przaśne konstrukcje szpecące ogrody to już przeszłość. Wystarczy nieco odwagi i wyobraźni, by zamienić skrawek trawnika w przyjemne miejsce do spędzania wolnego czasu i relaksu. Dla przykładu już samo zawieszenie lampek ogrodowych na stelażu pawilonu doda mu nieco romantyzmu. Stolik i krzesła w środku sprawią wrażenie, że siedzimy we francuskiej kawiarence i jemy na śniadanie rogaliki zapijając je kawą. Pawilony potrafią być bardzo strojne a dekoracje jeszcze dodadzą im uroku. Zastanawiasz się jaki pawilon kupić? Sprawdź ofertę Juli: https://www.jula.pl/catalog/ogrod/wyposazenie-ogrodu/namioty-ogrodowe/
Na popołudnia można namiot wyposażyć w rattanową kanapę z poduchami i stoliczek. O ile przyjemniej jest się rozłożyć w ogrodzie z książką niczym w egzotycznym salonie. Dla ochrony przed owadami zaleca się zakupienie modelu pawilonu z dodatkowymi ściankami z moskitierą. Wtedy nawet siedząc w nocy pod doświetlonym lampkami daszkiem nie musimy obawiać się, że zjedzą nas komary czy muszki. Jest tyle wspaniałych możliwości, że szkoda z nich nie skorzystać.
Jeśli tylko masz na to ochotę zawsze możesz do takiego pawilonu wstawić łózko i spędzić upalna letnią noc niczym w luksusowym hotelu na rajskiej wyspie nie opuszczając własnego ogrodu. Wtedy moskitiera to już konieczność.
Przyjęcie dla wszystkich
W Polsce co raz popularniejsze są śluby i przyjęcia w ogrodzie. Jeśli tylko dysponujesz odpowiednia przestrzenią, to czemu by nie urządzić wesela w ogrodzie? A może od razu również same zaślubiny? Duchowny lub urzędnik z pewnością zgodzą się na wygłoszenie przysięgi na wolnym powietrzu. Następnie wzorem amerykańskich romansów wszyscy mogą przenieść się na garden party urządzone w klasycznym długim pawilonie. Tu możesz zdecydować jak duża będzie konstrukcja i czy będzie się składała z czterech ścian czy może jedynie z trzech. Potem każdego roku możesz zapraszać przyjaciół i gości na rocznicę, a w kolejnych latach organizować również kinderbale pociechom.
Demontaż i przechowywanie
Pawilony i namioty są łatwe w montażu i demontażu. Składają się ze stelaża a na nim rozpiętej tkaniny. Ważą zazwyczaj od kilku do nawet 30 kilogramów, w zależności na jaki model się zdecydowaliśmy. Wyposażone są zwykle w torbę, która ułatwia przechowywanie i przenoszenie. Na zimę wystarczy jedynie rozbroić konstrukcję i schować do garażu czy piwnicy by tam czekała na kolejny sezon imprez w ogrodzie.
Źródła:
- https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/Pawilony-parawany-i-namioty-ogrodowe
- https://www.jula.pl/catalog/ogrod/wyposazenie-ogrodu/namioty-ogrodowe/
- https://muratordom.pl/ogrod/tarasy/namiot-i-pawilon-ogrodowy-sprawdz-jaki-warto-kupic-aa-fCTr-WdYs-cYtB.html
Powiązane artykuły
-
Cięcie róż jesienią – kiedy i jak przeprowadzać?
Końcówka lata to ostatni moment, w którym możemy cieszyć się zapachem i urodą kwiatów królowej rabat – róży. Kolejny raz jej barwny kwiatostan ozdobi polskie ogrody dopiero wiosną przyszłego roku. Aby jednak drzewko różane rozkwitło bujnie i odpowiednio wcześnie, już dziś należy właściwie o nie zadbać. Dowiedz się, kiedy i jak przeprowadzić cięcie róż.
-
6 kwiatów do małego ogrodu, które musisz mieć
Niewielki ogród jak najbardziej może prezentować się iście bajkowo. Wystarczy tylko wiedzieć, jakie rośliny w nim zastosować. Skorzystaj z naszych porad!
-
Jak wybrać balię do ogrodu?
Wybór balii ogrodowej to proste zadanie pod warunkiem, że mamy jasno sprecyzowane plany odnośnie jej przyszłego użytkowania. Przed decyzją musimy przemyśleć sposób ogrzewania balii, preferowane wyposażenie oraz zwrócić szczególną uwagę na drewno z jakiego zbudowana jest beczka.
-
Jakie kwiaty kwitnące całe lato wybrać do małego ogrodu?
Mały ogród rządzi się swoimi prawami, wie o tym każdy jego posiadacz. Nie możemy bowiem zdecydować się w nim na rośliny ogromnych rozmiarów, bo przytłoczyłyby całość, najmniejsze kwiaty zaś mogą wprowadzić wrażenie chaosu. Jakie kwiaty zatem wybrać, by pięknie kwitły przez całe lato?
Kamila
Jakie kwiaty kwitnące całe lato wybrać do małego ogrodu? 2018-05-17 09:24:57 2017-12-27 12:56:05