Szczepienie drzewek jest czynnością wykonywaną przede wszystkim w dwóch celach. Po pierwsze – szczepimy rośliny, aby móc uprawiać pożądaną roślinę na glebie, która nie sprzyja jej rozwojowi. Po drugie – szczepimy rośliny, żeby móc je rozmnażać i otrzymywać dokładną kopię pierwotnej rośliny. Są również pasjonaci, którzy dla rozrywki przeprowadzają eksperymenty związane z transplantologią roślinnych organów.

Istnieją takie drzewa, które mają bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, lub takie, które bardzo dobrze uprawiane są na naszych, niekoniecznie dobrych glebach. Niestety bardzo często te drzewa nie są atrakcyjne pod żadnym względem (np. nie mają smacznych owoców, nie kwitną odpowiednio, dają niewielkie plony). Wówczas te drzewa wykorzystujemy jako tzw. podkładki. Czyli można powiedzieć, że wykorzystujemy ich system korzeniowy do rozwoju innej rośliny. Stosuje się to często np. w przypadku jabłek lub innych drzew owocowych, ale także roślin ozdobnych. Na przykładzie jabłoni: są bowiem takie odmiany, które na swoim systemie korzeniowym nie rosłyby dobrze na naszej glebie, dlatego bierzemy do tego celu taką podkładkę, która nie ma wygórowanych wymagań i dobrze rośnie na naszych glebach i szczepi się na niej odmianę szlachetną, czyli tą, którą chcemy uprawiać w naszych warunkach glebowych. Cel jest zatem prosty – robimy to po to, aby w łatwy sposób móc uprawiać pożądaną roślinę w naszym sadzie i ogrodzie. Oczywiście nie jest to takie proste – nie możemy zaszczepić dowolnej rośliny na dowolnej innej roślinie. Na szczęście dzięki wieloletnim badaniom i próbom dostępne są już pełne rozpiski tego, jakie rośliny współgrają ze sobą, a jakie nie. Własne ogrody dają nam także duże pole do popisu – możemy testować i sprawdzać co z czym i w jaki sposób będzie rosło.
Rozmnażanie poprzez sadzonki lub szczepienie roślin to zabieg, który można porównać do klonowania. Jeśli nasza roślina jest zdrowa, pięknie się krzewi, wydaje smaczne i zdrowe owoce – wykonujemy szczepienie. Dzięki temu cechy osobnicze nowej rośliny są takie same jak starej. Jeśli do rozmnażania wykorzystalibyśmy nasiona to mimo tego samego gatunku otrzymalibyśmy tak naprawdę zupełnie inną roślinę.
Najpopularniejsze metody szczepienia
Okulizacja
Okulizacja, inaczej oczkowanie drzew i krzewów, to metoda szczepienia polegająca na wszczepieniu tak zwanego śpiącego oczka we właściwe miejsce na podkładce. W tym przypadku podkładką będzie cała roślina a zrazem (czyli częścią rośliny, którą chcemy rozmnożyć) pąk. Podczas okulizacji na korze podkładki wycinamy kształt przypominający literę T i w tą powstałą szczelinę wstawiamy oczko. Tak przygotowany szczep obwiązujemy tasiemką (do tego celu najlepiej jest użyć specjalnej tasiemki przeznaczonej do szczepienia i okulizacji).
Stosowanie
Ta metoda szczepienia jest bardzo prosta w wykonaniu. Do jej wykonania będziemy potrzebowali jednakowej grubości przyrosty (najlepiej jednoroczne), których końce powinniśmy uciąć pod takim kątem, abyśmy otrzymali jak największą powierzchnię przylegania. Tak przygotowany zraz i podkładkę łączymy skosami a następnie związujemy za pomocą specjalnej tasiemki.
Autorem artykułu jest poradnikogrodniczy.pl - jeden z największych polskich portali ogrodniczych.
Kamila
Szczepienie drzewek 2019-01-31 15:28:54 2019-01-31 15:28:38