Zakładając ogród, sad, boisko bądź inną powierzchnię wymagającą nawadniania, warto od razu przemyśleć, jaki system podlewania odpowiada naszym potrzebom. Jeśli nie jest przeszkodą to, że konieczny jest człowiek do obsługi systemu, najbardziej uniwersalnym i wygodnym wyjściem są węże ogrodowe. Możemy nimi zarówno podlać trawnik, uprawy, rośliny w donicach, są też bardzo proste w obsłudze i nie zajmują dużo miejsca poza sezonem. Jeśli podczas zakupu poświęcimy tej kwestii należytą uwagę, wąż ogrodowy długo i dobrze będzie nam służył. Ponieważ w przypadku dużych powierzchni wybór nie jest równie prosty co w przypadku małych działek, warto samemu dogłębnie zapoznać się z tematem. Warto pamiętać, że kupując droższy, ale trwalszy wąż ogrodowy inwestować będziemy rzadziej i mniej czasu poświęcimy na zakup, więc zaoszczędzimy.
Jak oszacować potrzebną długość węża?
Podstawowa wiedza jaką powinniśmy mieć, udając się do sklepu, to jaką długość powinien mieć nasz wąż ogrodowy. Najłatwiej oszacować to, sprawdzając odległość od kranu do najdalszego punktu ogrodu. Do tej długości należy doliczyć od dwóch do czterech metrów zapasu, koniecznych by obejść ewentualne przeszkody. To, ile zapasu dodamy, zależy oczywiście od ukształtowania otoczenia - jeśli są na nim elementy małej architektury, drzewa, dekoracje, wzniesienia - wąż ogrodowy kupujemy dłuższy, jeśli nie – krótszy.
Z jakiego materiału i ilu warstwowy powinien być wąż?
Najprostsze i najtańsze węże ogrodowe są jedno- lub dwuwarstwowe i wykonane są z tworzywa sztucznego (PCW). Droższe, lecz wygodniejsze, bo lżejsze i elastyczniejsze są te wykonane z kauczuku sztucznego (EPDM). Niektóre firmy w swojej ofercie mają węże ogrodowe wyjątkowo wytrzymałe - trzy-, cztero- i pięciowarstwowe, z dodatkowym oplotem spiralnym z poliestrowych lub tekstylnych włókien. Nie skręcają się one, nie załamują, odporne są na skrajnie wysokie i niskie temperatury czy promienie UV. Do dużych powierzchni polecane są te solidniejsze i z większą ilością warstw. Często gwarancja na takie produkty jest aż na 20 lat.
Ciekawa alternatywą są węże ogrodowe, które samodzielnie rozciągają się po podłączeniu wody.
Średnica - jaka będzie idealna?
Ponieważ jest to wartość związana z ciśnieniem wody, ogólna zasada brzmi tak - im większa średnica, tym większe ciśnienie wody i skuteczniejsze podlewanie na dużych powierzchniach. W sklepach najczęściej można spotkać węże ogrodowe o średnicy 1/2 i 3/4 cala - do nawadniania dużych powierzchni wybieramy te grubsze. Spotkać można także węże o większych grubościach - 5/8 cala, 1 cal czy 5/4 cala i ich zakup także warto rozważyć.
Jakie artykuły dodatkowe warto kupić?
Podstawowe dodatki, które powinniśmy wybrać kupując wąż ogrodowy to przyłącze kranowe - dzięki niebu nie nakręcając końcówek możemy szybko i szczelnie podłączyć węża. Połączyć ze sobą dwa lub więcej węże ogrodowe możemy poprzez szybkozłącza.
Na dużych powierzchniach, zamiast zwykłej końcówki zraszającej lepiej wybrać pistolet zraszający. Poza regulacją szerokości strumienia pozwala on na zatrzymanie strumienia wody, co jest bardzo przydatne. W ofercie sklepów pojawia się coraz więcej bębnów, wózków czy nosideł do węży. Pozwalają one na równe zwijanie węży ogrodowych bez wysiłku. Niektóre, najnowocześniejsze modele robią to automatycznie podczas pchania i ciągnięcia. Bardzo ciekawym akcesorium jest też cyfrowy sterownik nawadniania. na takim urządzeniu można zaprogramować czas pracy i dni działania.
Na co jeszcze zwracać uwagę?
Dodatkowo, ważną informacją jest, jakie ciśnienie robocze jest dla danego węża ogrodowego optymalne i będzie gwarantować wygodne podlewanie, a jakie jest ciśnienie rozrywające. Zazwyczaj wartości te wahają się od 4 do 12 barów dla ciśnienia roboczego i od 8 do 48 barów dla ciśnienia rozrywającego. Co więcej, jeśli do wnętrza węża nie dochodzi światło, istnieje prawdopodobieństwo, że nie zaczną się w środku rozwijać glony, dlatego tak istotne jest przechowywanie go w zaciemnionym miejscu i umożliwianie wyschnięcia.
Powiązane artykuły
-
4 gatunki kwiatów, których nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie
Kto posiada własny ogród, pragnie zwykle jak najlepiej go zaaranżować, ażeby później móc nie tylko samemu się nim cieszyć, lecz również chwalić jego pięknem przed innymi. W tym celu sadzimy przeróżne krzewy, pielęgnujemy drzewka i siejemy kwiaty, by w jakiś sposób ubogacić przestrzeń. Niektóre z nich szczególnie ładnie prezentują się w ogrodach i na pewno dodadzą im uroku. W jakie warto szczególnie zainwestować i dlaczego?
-
5 kwiatów do ogrodu, które kwitną całe lato
Jeśli marzy Wam się ogród kwitnący przez całe lato - od połowy czerwca, aż do końca września, zapoznajcie się z pięciom roślinami, które zapewnią Wam piękny widok za oknem przez ten czas.
-
5 kwiatów do ogrodu, które odstraszają komary
Letnie czy wiosenne wieczory miło jest spędzać we własnym ogrodzie – w towarzystwie przyjaciół i rodziny, we dwoje, bądź relaksując się spokojnie w samotności. Niekiedy możemy to robić bez żadnych zakłóceń, jednak o wiele częściej zdarza się, że insekty skutecznie utrudniają nam życie i odpoczynek. Istnieje jednak sposób, by się przed nimi bronić i to zupełnie naturalnie – są takie kwiaty, które potrafią odstraszać owady! Warto je więc mieć w swoim ogrodzie! O jakich roślinach mowa?
-
5 najlepszych roślin do Twojego ogrodu
Większość osób decydując się na hodowlę roślin w swoim ogrodzie chce, aby były one ładne, kolorowe, ale też, by nie trzeba było poświęcać im zbyt dużej ilości czasu. Otóż istnieje kilka gatunków, które poradzą sobie w niemal każdych warunkach, zbytnio nas nie zaabsorbują, a przy tym będą pięknie wyglądały.
Kamila
5 najlepszych roślin do Twojego ogrodu 2017-04-26 07:38:31 2017-04-21 13:29:05